Swedish Warmblood Trophy

Se Sveriges bästa unga hästar göra upp om vinsten i finalen av SWB Trophy!

Gothenburg Horse Show fortsätter att satsa på unghästklasser i både hoppning och dressyr genom att erbjuda de bästa unghästarna från SWB Equestrian Weeks att starta Scandinavium och SWB Trophy. 

Regler Swedish Warmblood Trophy 2021/2022

 

Efter att SWB Equestrian Weeks i hoppning & dressyr är avgjorda står det nu klart vilka ekipage som har kvalat till Gothenburg Horse Show.

Hoppning - 4-åringar. (5 år 2022)

Rihanna's Diamond K - Elin Jansson (Lovsieholms Sporthästklubb Örebro)
hingst / SWB / skm / 2017 / Bravour x Lux Z / Karin Larsson / Karin Larsson

Toute la Vie - Björn Svensson (Åby Ridklubb) 
Mare / SWB / br / 2017 / Diamant de Semilly (SF) x Emilion / My Lagerberg och Zachery Libes / Blue Spruce Farm

Magic's Park - Andre Brandt (Skyrup Country Club Ryttarförening)
Gelding / SWB / br / 2017 / Magic Park (SWB) x Aerline H / Royne Zetterman AB / Farman Zetterman AB

Rimaro van de Looise Heide - Jüri Sokolovski (Skyrup Country Club Ryttarförening)
hingst / BWP / mbr / 2017 / Diarado x Kashmir van't Schuttershof / Eykens-Stessens B.V.B.A. / Lövsta stuteri AB

Tinder 1435 - Joel Andersson (Strömsholms Ridsportförening)
hingst / SWB / br / 2017 / Nintender (ex. V. Sambia) x Orlando / Lotta Pettersson / EQUIQLARIS AB

Conqueror Charle - Magnus Österlund (Falbygdens Hästsportförening) 
Gelding / SWB / mbr / 2017 / Comfortuna VDL x Chairman La Silla / Marianne Sörensen/Rebecca Laine / Marianne Sörensen

Lucky Larry - Linn Hörnvall (Loviseholm Sporthästklubb Örebro)
hingst / SWB / fx / 2017 / Heartbeat x Cassini II / Nissekalles Hovslageri / NKH breeding and sport AB, Stall Linn Hörnvall

Krokus - Hanna Elofsson (Kristianstad Ridsällskap)
Gelding / SWB / skm / 2017 / Kannatol x Cellestial / Hannetorp Gård AB / HSO Stables AB, Björn Jacobsson

Calais - Malin Sjögren (Österlens Ridklubb)
Mare / SWB / skm / 2017 / Comme il Faut x Calido I / Åsa Björklund / Alma Björklund

My Lala Love - Johanna Johansson (Föreningen Fjärås Hoppryttare)
Mare / SWB / br / 2017 / Diamant de Semilly (SF) x Baltimore / My Lagerberg och Blue Spruce Farm / My Lagerberg

Frost - Ebba Sandberg (Flyinge Hästsportklubb) 
Gelding / SWB / mbr / 2017 / Diarado x Jaguar Mail / Tommy Ahlbeck / Tommy Ahlbeck

Sagans Metis - Amanda Ericsson (Vellinge Hästsportförening)
Mare / SWB / br / 2017 / Bravour x Radisson VDL (ex Ramon) / Kristina E- och P-O Vilhelmsson / Amanda Ericsson Stall Edenhammar

Cubona - Julia Johansson (Lycketorp Ryttarklubb) 
Mare / SWB / br / 2016 / L.B. Casanova x Cypriano / Anette Wetterström / Maria Wetterström

 

Hoppning 5-åringar (6 år 2022)

Kannndento KR - Shane Carey (Österlens Ridklubb) 
hingst / SWB / br / 2016 / Kannan x Cardento / Krondala Stuteri AB / Charlotte Malmborg & Li Krog

Honey Heart  - Joel Andersson (Strömsholms  Ridsportförening)
Mare / SWB / br / 2016 / Heartbeat x Dutch Capitol / Carin och Lars Berglund / Stall Rambron AB

Marco Monet - Victoria Almgren (Värnamobygdens Ryttarförening)
hingst / SWB / br / 2016 / Irco Marco x Camaro M / Anita och Gert Monell / Gert Monell, Victoria Almgren

Ching Shih - Josefina Gunnarsson (Vimmerby Hopphästklubb)
Mare / SWB / br / 2016 / Crunch x Irco Mena / Carin och Lasse Berglund samt Karl-Henrik Heimdahl / Josefina Gunnarsson, Stall Rambron AB

Stingray - Maria Gretzer (Vellinge Hästsportförening)
Gelding / SWB / mbr / 2016 / Singular LS La Silla x Cardento / Agneta Tegnér / Maria Gretzer AB

Unique MB - Alexandra Emanuelsson (Nääs Hästsportförening)
Mare / SWB / br / 2016 / Cascadello I x Indoctro / Annika Bäckgren / Annika Bäckgren

Calestro - Mattias Andersson (Laholms Ryttarförening)
hingst / SWB / br / 2016 / Casallco x Ballumé (SWB) / Åke Nyberg / Mattias Andersson

Lexington - Erik Dahnelius (Dagstorpsortens Ryttarförening)
Gelding / SWB / mbr / 2016 / Diero Lux N x Carolus I / Emma Collin / Fredrik Dahnelius

Prince - Sandra Carlsson (Värnamobygdens Ryttarförening)
Gelding / SWB / mbr / 2016 / Singular LS La Silla x Cortus / Ahorses Ridcenter AB / Ahorses Ridcenter AB

KannonQulan - Julia Johansson (Lycketorps Ryttarklubb)
Mare / SWB / mfx / 2016 / Kannan x Quantum / Lena och Julia Johansson / Lena Johansson, Julia Johansson

Eka Kashmaya (5) - Zack Aujalay (Österlens Ridklubb)
Sto / SWB / br / 2016 / Kannan x Vivaldi K / Lise-Lotte Erlandsson/ Stuteri MTG / Lise-Lotte Erlandsson

Diana - Sara Molvidson Hellström (Österlens Ridklubb)
Sto / SWB / skm / 2016 / Diarado x Acorado I / Bengt Lewin och Sara Molvidson Hellström / Helmo Stables AB, Susanne Lewin

R. Commandoran - Joel Andersson (Strömsholms Ryttarförening)
Sto / SWB / mbr / 2016 / Diero Lux N x Comefast xx / Elin och Lisa Sandell / Elin Sandell, Annelie Sandell


Dressyr 4-åringar (5 år 2022)

For Rose TS - Matilda Aldrin (Willands Ryttarförening)
Mare / SWB / mbr / 2017 / For Romance II x Rosevelt / Tommy Svensson / Tommy Svensson

BE Allex - Jeanna Högberg (Sällskapet Segersta Sportryttare)
Gelding / SWB / sv / 2017 / Ampere x Dalwhinnie (SWB) / Eva och Bo Pettersson / Västra Hoby Stuteri AB, Hennix Horses AB, Jeanna H

Buskhagas Ramayana - Linnéa Holmgren (Solstadens Ryttarförening)
Gelding / SWB / fx / 2017 / Revolution x Del Piero / Buskhaga HB / Stall Buskhaga, Malin Holmgren

Glasgow - Mia Runesson (Helsingborgs Fältrittklubb)
hingst / SWB / br / 2017 / Grand Galaxy Win x Figaro R / Gränsbo Stuteri / Per Runesson

Dressyr 5-åringar (6 år 2022)

Diploid - Vendela Eriksdotter Rubin (Föreningen Lindelunda Sportryttare)
Gelding / SWB / svbr / 2016 / Hesselhöj Donkey Boy x Topaasch / Lena Nyström / Stockholm Ridsport AB

Moretti Weltino - Ida Küchenmeistern Nordenberg (Skabersjöortens Ryttarförening)
Gelding / SWB / mbr / 2016 / Dante Weltino OLD x Master / Kerstin och Lars Svenstrup / Charlotte Haid-Bondergaard, Dan Nordenberg

St. Paulia (45) - Johan Svensson (Laholms Ryttarförening)
Mare / SWB / mbr / 2016 / Blue Hors St. Schufro x Topaasch / Per Grönkvist / Per Grönkvist

Maleficent - Malin Axelsson (Hagfors Uddeholms Ridklubb)
Mare / SWB / mbr / 2015 / For Romance I x Royal Olymp / Malin Axelsson / Carita Jonsson-Åsfeldt

Dressyr 6-åringar (7 år 2022)

Benito SC - Maria Eriksson (Edsbyns Ridklubb)
Gelding / SWB / fx / 2015 / Benetton Dream FRH x Troll / Carina Edin och Stiven Wiklund / Maria Eriksson

Fontanell - Anita Roslund (Flyinge Hästsportklubb)
Gelding / SWB / mbr / 2015 / Fürstenball x Ampere / Lena Nyström / Anita Roslund

Ztorm - Ebba von Essen (Flyinge Hästsportklubb)
Gelding / SWB / fx / 2015 / Zuidenwind x Briar / Jeanette Joelsson och Per Jansson / Ebba von Essen

First Lady VH (31) - Jacob Nörby Sörensen (Helsingborgs Fältrittklubb)
Mare / SWB / mbr / 2015 / Fürstenball x Cashmir / Västra Hoby Stuteri AB / Lexner-Jonsson Rid AB